Od kakaa k čokoládě

Kakao - pokrm bohů

Jméno Theobroma cacao dal kakaovníku Carolus Linnaeus, švédský přírodovědec a lékař.

Theobroma cacao je elegantní strom, kterému se daří v rovníkové oblasti od střední a jižní Ameriky až po Afriku a Indonésii až do nadmořské výšky 600 metrů. Podnebí musí být teplé, s konzistentní teplotou 25-27 ° C. Nevyhovuje mu extrémně suché či vlhké období. Naopak mu vyhovují srážky v ideálním případě pravidelné mezi 1250 a 2500 mm za rok. Strom je velmi citlivý na silné větry a přímé sluneční světlo. Nejlépe se mu daří ve stínu a pod ochranou jiných, vysoko rostoucích, rostlin a stromů. Kakaovník upřednostňuje úrodnou půdu, která je mírně kyselá a dobře propustná, ale také schopná udržovat vodu pro případná suchá období.

Kakaovník může ve volné přírodě dorůstat velikosti 12 až 15 m. Ale z důvodu snadnější sklizně většina farmářů nedovolí stromům dorůst výše než je 8 m. Kakaovník rodí dvakrát ročně. Každých šest měsíců je strom obklopen stovkou jemných květů, ze kterých se pouze 40 nakonec promění v plod. Květy kvetou pouze jeden den.

Když květ vypučí, v odpoledních hodinách se začne otevírat a zůstane otevřený po celou noc. V brzkých ranních hodinách začíná samčí část květů vypouštět pyl. Pak už je pouze na mravencích a drobných muškách, aby pohybem z jednoho květu na druhý opylovali samičí část květů. Z květů, které se podařilo oplodnit, v průběhu pěti měsíců vyrostou plody.

Dorostlé plody se značně liší ve tvaru, struktuře a velikosti. Mohou mít velikost od 15 do více než 35 cm. Každý z plodů pak obsahuje 20 až 75 kakaových bobů o délce 1 až 3 cm uložených v bílé dužině. Kakaové boby jsou velmi výživné; obsahují převážně tuky (50 %) a uhlohydráty (25 %). Kromě toho obsahují bílkoviny, teobromin, niacin, minerály (v podobě vápníku, železa, draslíku, hořčíku, sodíku a fosforu) a vitamíny A, B1, B2 a B6.

V současnosti se pěstují kakaovníky tří odrůd – Criollo, Forastero a Trinitario.

Criollo (nejvzácnější odrůda)

Královský strom pochází ze střední a jižní Ameriky, stejně jako z Karibských ostrovů a Srí Lanky. Tvoří pouze 5 % světové produkce. Odrůda Criollo je velmi náročná na pěstování, protože je méně odolná vůči nepříznivému počasí a různým chorobám. Plody mají bílou až světle růžovou barvu a jejich chuť je velmi jemná. Mají nízkou výtěžnost, proto jsou také nejdražší. Používá se k výrobě těch nejjemnějších čokolád.

Forastero (všestranná odrůda)

Nejčastěji pěstovanou odrůdou je Forastero. Dnes je pěstována zejména v Africe, Ekvádoru a Brazílii a představuje 80% světové nabídky kakaa. Odrůda je populární pro svou odolnost k nemocem a díky plodům, které jsou mnohem tvrdší. Má také mnohem větší výnos než odrůda Criollo. Forastero má purpurové fazole a čokoláda z ní vyrobená má krásné plné tóny.

Trinitario (hybridní odrůda)

Kombinuje to nejlepší ze dvou předchozích odrůd: odolnost a vysoký výnos odrůdy Forastero a vyváženou chuť odrůdy Criollo. Kvalita kakaa se pohybuje mezi standardem a vyšším standardem. Plody jsou obvykle různých barev i velikostí, což je způsobeno vysoce kontrastními znaky rodičů. V současné době se jim daří v Mexiku, Karibiku, Kolumbii, Venezele a v části jihovýchodní Asie. Tvoří až 15 % světové produkce.

Proces výroby čokolády

Kakaové boby se opatrně odsekávají od kmenů. Sklízí se pouze zralé plody, ze kterých je po otevření vyjmuta bílá dužina i s plody. Ve svém surovém stavu mají kakaové boby netradiční fialovou barvu.

Kakaové boby se spolu s dužinou uloží pod banánové listy a nechají se asi 6 dnů fermentovat. Při kvašení boby ztratí hořkou chuť a získají hnědou barvu.

V průběhu sušení boby ztratí cca 55 % své hmotnosti. Sušení trvá přibližně jeden týden. Dále jsou uloženy do pytlů a exportovány do továrny.

V továrně jsou boby pečlivě přebrány a očištěny od nežádoucích zbytků. Následně se rozlámou na menší kousky a odesílají k dalšímu zpracování.

Boby se praží při teplotě 80 až 130 °C po dobu až 2 hodin v kontinuálních pražičkách. Tím dojde ke zjemnění bobů a získání své hnědé barvy.

Kakaové boby jsou vloženy do speciálních kakaových mlýnů, které je rozemelou na hustou kakaovou hmotu s 54% obsahem kakaového másla.

V hydraulických lisech se od bobů oddělí kakaové máslo, které se používá k výrobě čokolády. Zbylé výlisky se poté melou na kakaový prášek.

Ke kakaové hmotě se přidává kakaové máslo či jiné rostlinné tuky, cukr a další ingredience a vše se míchá v míchacích strojích a melanžérech.

Do čokolády se přidávají dochucovací prostředky a emulgátory. Vše se míchá 48 až 96 hodin, čímž dochází se zlepšení chuti a kvality čokolády.

Díky temperaci se tuk neodděluje od čokolády a nezpůsobuje výkvět na jejím povrchu. Díky ní je čokoláda jemnější, lesklejší a odolnější.

Nákupní košík